Regionális nevelés a Tájházzal közösen nyert pályázat keretén belül

Nadácia SPP
(Spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel a.s.)
Program Dedičstvo regiónov
Predkladateľ: Ipeľské kultúrne a turistické združenie
Názov projektu : Spájajú nás tradície – oživenie remeselníckej činnosti v obci Salka

Cieľom projektu je oživenie remeselníckej činnosti v obci Salka formou pravidelných remeselníckych činností v Pamätnom dome pre žiakov základnej školy, aby staré remeslá našich predkov, ktoré sa zachovali v dedine nevymizli, aby mohla mládež našej dediny ich osvojiť. Počas trvania projektu žiaci sa naučia nasledovné remeslá : tkanie kobercov, viazanie lana, práce zo šúpolia, výroba košov z prútia, práca z kože, z hliny, hrnčiarstvo, drevorezbárske práce, makramé-uzlíkovanie a batikovanie..
     Prostredníctvom uskutočnených akcií zachováme hodnotu kultúrneho dedičstva a remeselnícke tradície dediny a regiónu.

A pályázat célja a kézműves mesterségek felelevenítése Szalka községben. Az Ipoly Menti Kulturális és Turisztikai Társaság és a Szalkai Alapiskola a diákok számára szervezett rendszeres kézműves foglalkozásokkal próbálják megmenteni a régi mesterségeket. A pályázat keretén belül a helyi Tájházban a gyerekek megismerhetik és elsajátíthatják a szőnyegszövést, kötélverést, kosárfonást, különböző dísz- és haszontárgyakat készíthetnek fából, bőrből, agyagból, kukoricacsuhéból.
     A következő képek a már megtartott foglalkozásokon készültek: